Laura Lauridsen - Årets Junior 2020

Laura Lauridsen - Årets Junior 2020

Tillykke til Laura Lauridsen fra Thy Squash med titlen som Årets Junior 2020

Skrevet af Maiken Anker Møller - 2020-01-27 10:15:00

Laura Lauridsen - Årets Junior 2020

Stort tillykke til Laura Lauridsen fra Thy Squash med den fine titel som Årets Junior 2020.

Laura var på baggrund af klub- og trænerindstillinger en af fem nominerede til titlen som Årets Junior, hvor den endelige afstemning foretages af juniorerne selv.

Og Laura løb altså af med sejren - og hun fik fine ord med sig af den danske Landstræner, som overrakte den fine pris til Laura.

Laura er en særdeles flittig spiller. Hun repræsenterer ThySquash på fornem vis både på juniorsiden ved alle jgp`erne, til talenttræning og ved udenlandske superseriesturneringer. Også på seniorsiden repræsenterer hun ThySquash ved både at spille på klubbens 2. div. herrehold og klubbens elitediv. damehold. Udover at spille selv fungerer hun energisk som træner på flere hold i klubben hver uge. Laura opleves altid som sød, hjælpsom og altid klar til at tage hånd om de yngre spillere. Hun tager del i fællesskabet og er altid behagelig at omgås. 

STORT TILLYKKE TIL LAURA LAURIDSEN, Thy Squash


Indlæser Samtale