Struer Squash Club ATK certificeret
Struer Squash Club blev den 3. klub i Dansk Squash, som kan hænge ATK-certifikatet på klubvæggen
Struer Squash Club ATK-Certificeret
Onsdag d. 29. maj stod den på både træning og fejring i Struer Squash - fejring fordi Struer Squash Club har gennemført og færdiggjort ATK-forløb, og kan nu kalde sig ATK-certificeret squashklub.
Struer Squash kunne altså onsdag aften sætte et flot punktum for deres ATK-certificeringsforløb, som de har været i gang med siden 3. oktober 2017. Halvandet års arbejde blev afsluttet med overrækkelse af ATK-certifikat, som symbol på at klubben pr. 29. maj 2019 og tre år frem er ATK-certificeret.
Struer Squash er tredje squashklub, der har gennemført og fået Dansk Squash's ATK-certificering.
Aftenen bød på squashtræning for juniorerne, og denne blev efterfulgt af ATK-fejringen - med pizza og blåt saftevand;)
Juniorer og forældre var mødt op og deltog ved overrækkelsen af ATK-certifikatet.
![]() |
![]() |
Dansk Squash var repræsenteret ved både forbundstræner, som skulle observere juniortræningen og give trænerne feedback, samt forbundets repræsentant, som har kørt ATK-forløbet, og det var glædeligt på vegne af Dansk Squash at kunne overrække et velfortjent ATK-certifikat til Struer Squash Club.
Dansk Squash Forbund ønsker Struer Squash Club tillykke med en særdeles fin og velfortjent ATK-certificering.
![]() |
TILLYKKE TIL STRUER SQUASH CLUB MED ATK-CERTIFICERINGEN
Ønsker din klub at vide mere om ATK/ATK-certificering, så læs mere her